Elections were held on October 30, 2016.

All officers, boards and committees will be installed on January 8, 2017.


Elected Positions

(* Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

 (#Denotes limit reached)


Officers (1 yr. *)

President: Jim Nelson (12/2017)#

Vice President:  Greg Storhoff (12/2017) #

Secretary:  Joyce Kruse (12/2017)

Financial Secretary: Cindy Nelson (12/2017) #

Treasurer: Eric Eklund (12/2017) #

 

Elders: (2yr*)

Charles Bowman (12/2018) #

Doug Bullock (12/2017) #

Gene Cook (12/2018)

Dave Dory (12/2017) #

Mike Lang (12/2017) #

Dean Hadley (12/2017)

Kevin Kruse (12/2018)

Mike Sickels (12/2018)

 

Trustees: (2yr)

Phil Wardenburg (12/2017)

Rick Hadley (12/2018)

Byron Bilderback (12/2018)

Troy Peterson (12/2018)

Jim Hagen (12/2018)

 

Appointed Boards and Committees (by Church Council, confirmed by voters)

 

Sunday School Superintendent: (1yr) Vacant 

   

Head Usher: (1yr)   Dennis Brown (12/2017)

 

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (12/2018)

Heidi Brown (12/2018)

Mindy Kaufman (12/2017)

Sarah Hadley (12/2017)

 

 

 

Board of Youth: (2yr)

Troy and Deanna Peterson (12/2017)

Dennis and Joy Brown (12/2017)

 

Stewardship: (2yr)   Vacant

 

Mission Board: (2yr)

Maggie Dory (12/2017)

Sue Larson (12/2018)

Jean Stoll (12/2018)

Bill Magers (12/2017)

Julie Rutz (12/2018)

 

Other Boards and Committees

Worship/Altar Committee:  Janette Lang - Chair 

 

Preschool Board: Hannah Shady - Chair

 



2016 Officers and Boards (updated 1/7/2016)

Elections were held on October 25, 2015.
All officers, boards and committees will be installed on January 3, 2016.

----- Elected Officers -------------------------------------------
(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)
(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)
  • Jim Nelson (16)
Vice President: (1yr*)
  • Gregg Storhoff (16)
Secretary: (1yr)
  • Vicki Sickels (16)
Financial Secretary: (1yr*)
  • Cindy Nelson (16) 
Treasurer: (1yr*)
  • Eric Eklund (16&)
Elders: (2yr*)
  • Charles Bowman (17) ~ Head Elder
  • Doug Bullock (18)
  • Gene Cook (17)
  • Dave Dory (18)
  • Mike Lang (18)
  • Mark Larson (18)
  • Dean Hadley (18)
  • Kevin Kruse (17)
Trustees: (2yr)
  • Rick Hadley (17)
  • Mike Sickels (17)
  • Dennis Brown (17)
  • Troy Peterson (17)
  • Mike Sickles (17)
  • Phil Wardenburg (18)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)
  • Vacant 
Head Usher: (1yr)
  • Jim Hagen (16)
Board of Education: (2yr)
  • Julie Lang (16)
  • Megan Schutt (17)
  • Mindy Kaufman (18)
  • Hannah Shady (17)
  • Sarah Hadley (18) (to be confirmed by the Voters in January)
Board of Youth: (2yr)
  • Troy and Deanna Peterson (17)
  • Dennis and Joy Brown (17)
Stewardship: (2yr)
  • Vacant
Mission Board: (2yr)
  • Maggie Dory (18)
  • Anita Wardenburg (17)
  • Sue Larson (17)
  • Jean Stoll (17)
  • Bill Magers (18) (to be confirmed by the Voters in January) 
----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:
  • Janette Lang - Chair 
Preschool Board:
  • Hannah Shady - Chair
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


2015 Officers and Boards      (updated 8/4/2015)

Elections were held on December 7, 2014.
All officers, boards and committees will be installed on January 4, 2015.

----- Elected Officers -------------------------------------------
    (*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)
    (&Denotes limit reached)

President: (1yr*)
    Phil Wardenburg (15&)

Vice President: (1yr*)

     Jim Nelson (14)


Secretary: (1yr)

    Carla Roghair (15&)


Financial Secretary: (1yr*)
    Cathy Dryden (15&)  

Treasurer: (1yr*)
    Eric Eklund (15)

Elders: (2yr*)
    Randy Roghair (17) - Chair
    Doug Bullock (16)
    Dave Dory (16)
    Mike Lang (16)
    Mark Larson (15)
    Norm Schroeder (15&)
    Charles Bowman (17)
    Dean Hadley (17)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (15) - Chair
    Jay Bochart (15)
    Dennis Brown (15)
    Troy Peterson (15)
    Mike Sickles (15)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------
Sunday School Superintendent: (1yr)
    Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)
    Karl Peterson (15)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------
Board of Education: (2yr)
    Julie Lang (17) - Chair
    Waunita Watt (15)
    Megan Schutt (15)
    Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)
    Dennis and Joy Brown (15) - Chair
    Troy and Deanna Peterson (15)
    Timothy and Jennifer Foglesong (15)
    
Stewardship: (2yr)
    Vacant

Mission Board: (2yr)
    Maggie Dory (15) - Chair
    Anita Wardenburg (15)
    Sue Larson (15)
     Jean Stoll (17)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:
    Janette Lang - Chair   
    Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Phil & Anita Wardenburg
    Marti Williams
    Jean Stoll
    Hannah Shady
    Dave and Maggie Dory
    Megan Schutt

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Mike Lang - Vice Chair
    Pat Stream - Secretary
    Melody Stoner
    Deb Clausen
    Becky Hagen   
    Jim Nelson
    Linda Schroeder
    Hannah Shady - Parent Representative
    Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative
    Joy Brown - Preschool Administrator



+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


2014 Officers and Boards      (updated 02/11/2014)
Elections were held on October 20, 2013.
All officers, boards and committees will be installed on January 5, 2014.

----- Elected Officers -------------------------------------------
        (*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)
    (&Denotes limit reached)

President: (1yr*)
    Phil Wardenburg (14)

Vice President: (1yr*)

    Randy Roghair (14)


Secretary: (1yr)

    Carla Roghair (14)


Financial Secretary: (1yr*)
    Cathy Dryden (14)  (Special Election 12/15/13)

Treasurer: (1yr*)
    Cindy Nelson (14&)

Elders: (2yr*)
    Jim Nelson (Head Elder, 14&) 
    Doug Bullock (15)
    Gene Cook (15)
    Dave Dory (15)
    Jim Hagen (14&)
    Mike Lang (15)
    Mark Larson (15)
    Norm Schroeder (14&)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (14)
    Jay Bochart (14)
    Dennis Brown (14)
    Troy Peterson (14)
    Mike Sickles (15)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------
Sunday School Superintendent: (1yr)
    Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)
    vacant

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------
Board of Education: (2yr)
    Julie Lang (15)
    Waunita Watt (15)
    Megan Schutt (15)
    Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)
    Dennis and Joy Brown (15)
    Troy and Deanna Peterson (15)
    Timothy and Jennifer Foglesong (15)
    
Stewardship: (2yr)
    Vacant

Mission Board: (2yr)
    Anita Wardenburg (15)
    Maggie Dory (15)
    Sharon Nonneman (15)
    Sue Larson (15)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:
    Janette Lang - Chair  
    Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Tom & Bev Braymen
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Julie Lang
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Phil & Anita Wardenburg
    Marti Williams
    Jean Stoll
    Dave and Maggie Dory
    Megan Schutt

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Mike Lang - Vice Chair
    Pat Stream - Secretary
    Melody Stoner
    Deb Clausen
    Becky Hagen  
    Jim Nelson
    Linda Schroeder
    Hannah Shady - Parent Representative
    Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative
    Joy Brown - Preschool Administrator


2013 Officers and Boards
      (updated 01/10/2013)

Elections were held on November 18,2012.
All officers, boards and committees will be installed on January 13, 2013.

----- Elected Officers -------------------------------------------
        (*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)
    (&Denotes limit reached)

President: (1yr*)
    Charlie Bowman (13&)

Vice President: (1yr*)
    Tom Braymen (13&)

Secretary: (1yr)
    Paula Bowman (appointed)

Financial Secretary: (1yr*)
    Randy Ehms (14)

Treasurer: (1yr*)
    Mike Lang (13&)

Elders: (2yr*)
    Jim Nelson (14&) 
    Jim Hagen (14&)
    Phil Wardenburg (13&)
    Randy Roghair (13&)
    Norm Schroeder (14&)
    Karl Peterson (13&)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (14)
    Jay Bochart (14)
    Dennis Brown (14)
    Troy Peterson (14)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------
Sunday School Superintendent: (1yr)
    Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)
    Kevin Kruse (13)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------
Board of Education: (2yr)
    Julie Lang (12)
    Brenda Bochart (13)
    Mindy Kaufman (13)
    Candice Peterson (13)
    Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)
    Dennis and Joy Brown (15)
    Troy and Deanna Peterson (15)
    Timothy and Jennifer Foglesong (15)
    
Stewardship: (2yr)
    Randy Ehm (13)  
    Dennis Brown (13)
    Steve Bradley (13)

Mission Board: (2yr)
    Anita Wardenburg (13)
    Cindy Nelson (13)
    Carla Roghair (13)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:
    Janette Lang - Chair  
    Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Tom & Bev Braymen
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Julie Lang
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Phil & Anita Wardenburg
    Marti Williams
    Jean Stoll
    Dave and Maggie Dory
    Megan Schutt

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Mike Lang - Vice Chair
    Pat Stream - Secretary
    Melody Stoner
    Deb Clausen
    Becky Hagen  
    Jim Nelson
    Linda Schroeder

    Dory Clausen - Parent Representative
    Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative
    Joy Brown - Preschool Administrator


2012 Officers and Boards
     (updated 09/12/2012)
Elections were held on November 6,2011.
All officers, boards and committees will be installed on January 15, 2012.


----- Elected Officers -------------------------------------------
        (*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)
    (&Denotes limit reached)

President: (1yr*)
    Charlie Bowman (13)

Vice President:
(1yr*)
    Tom Braymen (13)

Secretary:
(1yr)
    Paula Bowman (appointed)

Financial Secretary: (1yr*)
    Kevin Kruse (13&)

Treasurer:
(1yr*)
    Mike Lang (13)

Elders: (2yr*)
    Jim Nelson (13)  
    Jim Hagen (13)
  
Phil Wardenburg (14&)
    Randy Roghair (14&)
    Norm Schroeder (14&)
    Karl Peterson (14&)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (14&)
    Jay Bochart (14&)
    Dennis Brown (14&)
    Troy Peterson (14&)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------
Sunday School Superintendent: (1yr)
    Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)
    John Wolfe (13)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------
Board of Education:
(2yr)
    Julie Lang (11) - Chair
    Brenda Bochart (12)
    Mindy Kaufman (12)
    Candice Peterson (12)
    Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)
    Waunita Watt (12) - Chair
    Joy Brown
    Deana Peterson
    Mickenzie Hagen (12)
    Lisa Wolf (12)
    Kayla Davidson (13)
    Tessa Wardenburg (13)
 
Stewardship: (2yr)
    Steve Bradley (12)
    Dennis Brown (12)
    Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)
    Anita Wardenburg (12) - Chair
    Cindy Nelson (12)
    Carla Roghair (12)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:

    Janette Lang - Chair   
   
Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Steve & Judy Bradley
    Bev Braymen
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Julie Lang
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Anita Wardenburg
    Marti Williams
    Jean Stoll
    Dave and Maggie Dory
    Megan Schutt

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Mike Lang - Vice Chair
    Pat Stream - Secretary
    Melody Stoner
    Deb Clausen
    Becky Hagen   
    Jim Nelson
    Linda Schroeder

    Dory Clausen - Parent Representative
    Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative
    Joy Brown - Preschool Administrator


2011 Officers and Boards
     (updated 10/17/2011)
Elections were held on October 17, 2010.  All officers, boards and committees will be installed on January 9, 2010.

Elected Officers -------------------------------------------
        (*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

President: (1yr*)
    Gene Cook (12)

Vice President:
(1yr*)
    Bill Magers (12)

Secretary:
(1yr)
    Mike Lang (12)

Financial Secretary:
(1yr*)
    Kevin Kruse (12)

Treasurer:
(1yr*)
    Tom Brayman (12)

Elders: (2yr*)
    Jim Nelson (13) - Chair
    Karl Peterson (12)
    Jack Quee (12)
    Randy Roghair (12)
    Phil Wardenburg (12)
    Jim Hagen (13)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (12) -Chair
    Jay Bochart (12)
    Dennis Brown (12)
    Troy Peterson (12)
    John Wolf (12)

Appointed Officers (by Church Council, Confirmed by Voters) ------------------------------
Board of Education: (2yr)
    Julie Lang (11) - Chair
    Brenda Bochart (12)
    Mindy Kaufman (12)
    Candice Peterson (12)
    Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Sunday School Superintendent: (1yr)
    Carla Roghair (Fall 11)

Board of Youth:
(2yr)
    Waunita Watt (12) - Chair
    Joy Brown
    Deana Peterson
    Mickenzie Hagen (12)
    Lisa Wolf (12)
    Kayla Davidson (13)
    Tessa Wardenburg (13)
 
Stewardship: (2yr)
    Steve Bradley (12)
    Dennis Brown (12)
    Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)
    Anita Wardenburg (12) - Chair
    Cindy Nelson (12)
    Carla Roghair (12)

Head Usher: (1yr)
    John Wolfe (12)

Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:

    Janette Lang - Chair   
   
Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Steve & Judy Bradley
    Bev Braymen
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Julie Lang
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Anita Wardenburg
    Marti Williams

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Mike Lang - Vice Chair
    Pat Stream - Secretary
    Melody Stoner
    Deb Clausen
    Becky Hagen   
    Jim Nelson
    Linda Schroeder

    Dory Clausen - Parent Representative
    Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative
    Joy Brown - Preschool Administrator




2010 Officers and Boards         (Updated 9/21/2010)
    All officers and board members will be installed January 3, 2010
   
(Chairs to be elected at first monthly meeting)  (* 2 term limit applies)
   
Elected Officers -------------------------------------------
President:
(1yr*)
    Gene Cook (11)

Vice President:
(1yr*)
    Bill Magers (11)

Secretary:
(1yr*)
    Marti Williams (11)

Financial Secretary:
(1yr*)
    Paul Kearney (11)

Treasurer:
(1yr*)
    Tom Brayman (11)

Elders: (2yr*)
    Kevin Kruse (11) - Head Elder (11*)
    Chuck Bowman (11*)
    Karl Peterson (12)
    Jack Quee (12)
    Randy Roghair (12)
    Phil Wardenburg (12)

Trustees: (2yr)
    Byron Bilderback (12) -Chair
    Jay Bochart (12)
    Dennis Brown (12)
    Jim Hagen (11)
    Troy Peterson (12)
    John Wolf (12)

Appointed Officers (by Church Council, Confirmed by Voters) ------------------------------
Board of Education: (2yr)
    Julie Lang (11) - Chair
    Brenda Bochart (12)
    Mindy Kaufman (12)
    Candice Peterson (12)

Sunday School Superintendent: (1yr)
    Carla Roghair (11)

Board of Youth:
(2yr)
    Waunita Watt (12) - Chair
    Mickenzie Hagen (12)
    Lisa Wolf (12)

Stewardship: (2yr)
    Steve Bradley (12)
    Dennis Brown (12)
    Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)
    Anita Wardenburg (12) - Chair
    Deb Clausen (12)
    Cindy Nelson (12)
    Carla Roghair (12)

Head Usher: (1yr)
    Jim Nelson (11)

Other Boards and Committees -------------------------------------------
Worship Altar Committee:

    Janette Lang - Chair   
   
Pat Barkalow
    Chuck & Paula Bowman
    Steve & Judy Bradley
    Bev Braymen
    Gene & Dorothy Cook
    Sharon Eklund
    Becky Hagen
    Julie Lang
    Mike & Janette Lang
    Carla Roghair
    Radine Ward
    Anita Wardenburg
    Marti Williams

Preschool Board:
    Anita Wardenburg - Chair
    Linda Schroeder
    Dena Chapman
    Deb Clausen
    Becky Hagen   
    Jim Nelson
    Pat Stream




2009 Officers and Board Members

All officers and Board Members will be installed on Sunday, January 11, 2009.

President - Karl Peterson

Vice-President - Tom Braymen

Secretary – Becky Hagen

Treasurer - Mike Lang

Financial Sec. - Paul Kearney

Elders 
Kevin Kruse - Head Elder
Jim Nelson, Gene Cook, Byron Bilderback, Bill Magers, Chuck Bowman

Trustees
Phil Wardenburg - Chair
Jim Hagen Jay Bochart, Norm Schroeder, Troy Peterson

Preschool Board
Linda Schroeder - Chair
Anita Wardenburg - Co-Chair
Jim Nelson, Becky Hagen, Dena Chapman, Deb Clausen, Pat Stream, Marge Scott

Board of Education
Julie Lang - Chair
Carla Roghair -  S.S. Supt.
Waunita Watt - Youth
Randy Roghair, Pat Stream

Worship/Altar Comm
Janette Lang - Chair
(includes Altar Committee & Organists)

Board of Stewardship
TBA - Chairman
Randy Ehm, Dennis Brown, Steve Bradley

Board of Missions
TBA - Anita Wardenburg
Carla Roghair, Deb Clausen, Cindy Nelson

Head Usher - Jim Kneedler