Officers and Boards




Officers and Board Members for 2020

Elections were held on October 27, 2019.

All officers, boards and committees were installed on January 12, 2020.

Elected Positions

(* Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(# Denotes limit reached)

Officers (1 yr. *)

President: Charlie Bowman (12/2020)

Vice President: Mick Hagen (12/2020)

Secretary: Mike Lang (12/2020)

Financial Secretary: Kevin Kruse (12/2020)

Treasurer: Randy Ehm (12/2020)

Elders: (2yr*)

Phil Wardenburg (12/2021) Chairman

Eric Eklund (12/2021)

Karl Peterson (12/2021)

Greg Storhoff (12/2021)

Mike Sickels (12/2020)

Jim Hagen (12/2020)

Bruce Herzberg (12/2020)

Jim Nelson (12/2020)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (12/2020) Chairman

Rick Hadley (12/2020)

Dale Rechtenbach (12/2021)

Lance Means (12/2021)

Doug Gooding (12/2020)

Appointed Boards and Committees (Appointed by Church Council, approved by voters)

Sunday School Superintendent: (1yr) Vacant Stewardship Committee--Vacant

Head Usher: (1yr) Dennis Brown (12/2020)

Board of Education: (2yr) Board of Youth: (2yr)

Becky Hagen (12/2021) –Chair Tim & Jennifer Foglesong (12/2021)

Anita Wardenburg (12/2021) Julie Rutz (12/2021)

Tracy Booth (12/2020)

Mission Board: (2yr) Christian Care Committee (from 2019)

Ed Booth (12/2021) Pastor Rutz Chairman

Deb Melzer (12/2021) Jim Hagen

Jean Stoll (12/2020) Cathy Dryden Treasurer

Julie Rutz (12/2020) Lori Means

Cathy Dryden (12/2021) Jessica Hagen

Preschool Board: Parish Review Committee

Mike Lang-President Mike Lang

Ashtyn Riley – Vice President Anita Wardenburg

Melody Stoner-Secretary Crystal Storhoff

Jim Nelson-Treasurer Jim Nelson

Lisa Tomas Mark Larsen

Beth Herzberg Mike Sickels

Tom Braymen Doug Bullock

Ann Ross Charlie Bowman

Pastor Rutz

Endowment and Legacy Committee: Altar/Worship Committee:

Anita Wardenburg Janette Lang-chair

Mike Lang

Waunita Watt

Greg Storhoff

Officers and Board Members for 2019

Elections were held on November 4, 2018.

All officers, boards and committees were installed on January 13, 2019.

Elected Positions

(* Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(# Denotes limit reached)

Officers (1 yr. *)

President: Mike Lang (12/2019) #

Vice President: Charlie Bowman (12/2019)

Secretary: Deanna Petersen (12/2019) #

Financial Secretary: Kevin Kruse (12/2019)

Treasurer: Randy Ehm (12/2019) #

Elders: (2yr*)

Phil Wardenburg (12/2019) Chairman

Eric Eklund (12/2019)

Karl Peterson (12/2019)

Greg Storhoff (12/2019)

Mike Sickels (12/2020)

Jim Hagen (12/2020)

Bruce Herzberg (12/2020)

Jim Nelson (12/2020)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (12/2020) Chairman

Rick Hadley (12/2020)

Troy Peterson (12/2020)

Dave Dory (12/2019)

Doug Gooding (12/2020)

Appointed Boards and Committees (Appointed by Church Council, approved by voters)

Sunday School Superintendent: (1yr) Vacant

Head Usher: (1yr) Dennis Brown (12/2019)

Board of Education: (2yr) Board of Youth: (2yr)

Becky Hagen (12/2019) –Chair Tim & Jennifer Foglesong (12/2019)

Anita Wardenburg (12/2019) Dean Hadley (12/2019)

Heidi Brown (12/2020)

Tracy Booth (12/2020)

Mission Board: (2yr) Christian Care Committee

Maggie Dory (12/2019) Pastor Rutz

Deb Melzer (12/2019) Jim Hagen

Jean Stoll (12/2020) Cathy Dryden

Julie Rutz (12/2020) Lori Means

Cathy Dryden (12/2019) Jessica Hagen

Preschool Board: Hannah Shady – President Stewardship: (2yr) Vacant

Jim Nelson, treasurer

Mike Lang vice president Parish Review Committee

Beth Herzberg Mike Lang

Melody Stoner secretary Anita Wardenburg

Tom Braymen Charlie Bowman

Pastor Rutz Crystal Storhoff

Ann Ross Doug Bullock

Jim Nelson

Worship/Altar Committee: Mark Larsen

Janette Lang, chair Mike Sickels

Endowment and Legacy Committee:

Anita Wardenburg

Maggie Dory

Mike Lang

Waunita Watt

Greg Storhoff

Officers and Board Members for 2018

Elections were held on October 29, 2017.

All officers, boards and committees were installed in January 2018.

Elected Positions

(* Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(# Denotes limit reached)

Officers (1 yr. *)

President: Mike Lang (12/2018)

Vice President: Bruce Herzberg (12/2018)

Secretary: Deanna Petersen (12/2018)

Financial Secretary: Cindy Nelson (12/2018) #

Treasurer: Randy Ehm (12/2018)

Elders: (2yr*)

Kevin Kruse (12/2018) Chairman

Charles Bowman (12/2018) #

Eric Eklund (12/2019)

Gene Cook (12/2018)

Karl Peterson (12/2019)

Phil Wardenburg (12/2019)

Greg Storhoff (12/2019)

Mike Sickels (12/2018)

Trustees: (2yr)

Jim Hagen (12/2018) Chairman

Rick Hadley (12/2018)

Troy Peterson (12/2018)

Dave Dory (12/2019)

Appointed Boards and Committees (Appointed by Church Council, approved by voters)

Sunday School Superintendent: (1yr) Vacant

Head Usher: (1yr) Dennis Brown (12/2018)

Board of Education: (2yr) Board of Youth: (2yr)

Julie Lang (12/2018) Tim & Jennifer Foglesong (12/19)

Heidi Brown (12/2018) Dean & Sara Hadley (12/2019)

Becky Hagen (12/2019)

Anita Wardenburg (12/2019)

Mission Board: (2yr) Christian Care Committee

Maggie Dory (12/2019) Pastor Rutz

Sue Larson (12/2018) Gene Cook

Jean Stoll (12/2018) Cathy Dryden

Julie Rutz (12/2018) Brenda Bochart

Cathy Dryden (12/2019)

Deb Melzer (12/2019)

Preschool Board: Hannah Shady – Chair Stewardship: (2yr) Vacant

Jim Nelson, treasurer

Mike Lang

Beth Herzberg

Melody Stoner

Tom Braymen

Pastor Rutz

Worship/Altar Committee: Janette Lang, chair

Endowment Committee: Vacant

Elections were held on October 30, 2016. All officers, boards and committees will be installed on January 8, 2017.

Elected Positions(* Denotes Term Limit of 2 consecutive terms) (#Denotes limit reached)

Officers (1 yr. *)

President: Jim Nelson (12/2017)

Vice President: Greg Storhoff (12/2017)

Secretary: Joyce Kruse (12/2017)

Financial Secretary: Cindy Nelson (12/2017) #

Treasurer: Eric Eklund (12/2017) #

Elders: (2yr*)

Charles Bowman (12/2018) #

Doug Bullock (12/2017) #

Gene Cook (12/2018)

Dave Dory (12/2017) #

Mike Lang (12/2017) #

Dean Hadley (12/2017)

Kevin Kruse (12/2018)

Mike Sickels (12/2018)

Trustees: (2yr)

Phil Wardenburg (12/2017)

Rick Hadley (12/2018)

Byron Bilderback (12/2018)

Troy Peterson (12/2018)

Jim Hagen (12/2018)

Appointed Boards and Committees (by Church Council, confirmed by voters)

Sunday School Superintendent: (1yr) Vacant

Head Usher: (1yr) Dennis Brown (12/2017)

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (12/2018)

Heidi Brown (12/2018)

Mindy Kaufman (12/2017)

Sarah Hadley (12/2017)

Board of Youth: (2yr)

Troy and Deanna Peterson (12/2017)

Dennis and Joy Brown (12/2017)

Stewardship: (2yr) Vacant

Mission Board: (2yr)

Maggie Dory (12/2017)

Sue Larson (12/2018)

Jean Stoll (12/2018)

Bill Magers (12/2017)

Julie Rutz (12/2018)

Other Boards and Committees

Worship/Altar Committee: Janette Lang - Chair

Preschool Board: Hannah Shady - Chair

2016 Officers and Boards (updated 1/7/2016)

Elections were held on October 25, 2015.

All officers, boards and committees will be installed on January 3, 2016.

----- Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)

  • Jim Nelson (16)

Vice President: (1yr*)

  • Gregg Storhoff (16)

Secretary: (1yr)

  • Vicki Sickels (16)

Financial Secretary: (1yr*)

  • Cindy Nelson (16)

Treasurer: (1yr*)

  • Eric Eklund (16&)

Elders: (2yr*)

  • Charles Bowman (17) ~ Head Elder
  • Doug Bullock (18)
  • Gene Cook (17)
  • Dave Dory (18)
  • Mike Lang (18)
  • Mark Larson (18)
  • Dean Hadley (18)
  • Kevin Kruse (17)

Trustees: (2yr)

  • Rick Hadley (17)
  • Mike Sickels (17)
  • Dennis Brown (17)
  • Troy Peterson (17)
  • Mike Sickles (17)
  • Phil Wardenburg (18)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)

  • Vacant

Head Usher: (1yr)

  • Jim Hagen (16)

Board of Education: (2yr)

  • Julie Lang (16)
  • Megan Schutt (17)
  • Mindy Kaufman (18)
  • Hannah Shady (17)
  • Sarah Hadley (18) (to be confirmed by the Voters in January)

Board of Youth: (2yr)

  • Troy and Deanna Peterson (17)
  • Dennis and Joy Brown (17)

Stewardship: (2yr)

  • Vacant

Mission Board: (2yr)

  • Maggie Dory (18)
  • Anita Wardenburg (17)
  • Sue Larson (17)
  • Jean Stoll (17)
  • Bill Magers (18) (to be confirmed by the Voters in January)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

  • Janette Lang - Chair

Preschool Board:

  • Hannah Shady - Chair

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

2015 Officers and Boards (updated 8/4/2015)

Elections were held on December 7, 2014.

All officers, boards and committees will be installed on January 4, 2015.

----- Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)

Phil Wardenburg (15&)

Vice President: (1yr*)

Jim Nelson (14)

Secretary: (1yr)

Carla Roghair (15&)

Financial Secretary: (1yr*)

Cathy Dryden (15&)

Treasurer: (1yr*)

Eric Eklund (15)

Elders: (2yr*)

Randy Roghair (17) - Chair

Doug Bullock (16)

Dave Dory (16)

Mike Lang (16)

Mark Larson (15)

Norm Schroeder (15&)

Charles Bowman (17)

Dean Hadley (17)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (15) - Chair

Jay Bochart (15)

Dennis Brown (15)

Troy Peterson (15)

Mike Sickles (15)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)

Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)

Karl Peterson (15)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (17) - Chair

Waunita Watt (15)

Megan Schutt (15)

Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)

Dennis and Joy Brown (15) - Chair

Troy and Deanna Peterson (15)

Timothy and Jennifer Foglesong (15)

Stewardship: (2yr)

Vacant

Mission Board: (2yr)

Maggie Dory (15) - Chair

Anita Wardenburg (15)

Sue Larson (15)

Jean Stoll (17)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Phil & Anita Wardenburg

Marti Williams

Jean Stoll

Hannah Shady

Dave and Maggie Dory

Megan Schutt

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Mike Lang - Vice Chair

Pat Stream - Secretary

Melody Stoner

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Linda Schroeder

Hannah Shady - Parent Representative

Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative

Joy Brown - Preschool Administrator

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

2014 Officers and Boards (updated 02/11/2014)

Elections were held on October 20, 2013.

All officers, boards and committees will be installed on January 5, 2014.

----- Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)

Phil Wardenburg (14)

Vice President: (1yr*)

Randy Roghair (14)

Secretary: (1yr)

Carla Roghair (14)

Financial Secretary: (1yr*)

Cathy Dryden (14) (Special Election 12/15/13)

Treasurer: (1yr*)

Cindy Nelson (14&)

Elders: (2yr*)

Jim Nelson (Head Elder, 14&)

Doug Bullock (15)

Gene Cook (15)

Dave Dory (15)

Jim Hagen (14&)

Mike Lang (15)

Mark Larson (15)

Norm Schroeder (14&)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (14)

Jay Bochart (14)

Dennis Brown (14)

Troy Peterson (14)

Mike Sickles (15)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)

Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)

vacant

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (15)

Waunita Watt (15)

Megan Schutt (15)

Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)

Dennis and Joy Brown (15)

Troy and Deanna Peterson (15)

Timothy and Jennifer Foglesong (15)

Stewardship: (2yr)

Vacant

Mission Board: (2yr)

Anita Wardenburg (15)

Maggie Dory (15)

Sharon Nonneman (15)

Sue Larson (15)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Tom & Bev Braymen

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Julie Lang

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Phil & Anita Wardenburg

Marti Williams

Jean Stoll

Dave and Maggie Dory

Megan Schutt

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Mike Lang - Vice Chair

Pat Stream - Secretary

Melody Stoner

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Linda Schroeder

Hannah Shady - Parent Representative

Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative

Joy Brown - Preschool Administrator

2013 Officers and Boards (updated 01/10/2013)

Elections were held on November 18,2012.

All officers, boards and committees will be installed on January 13, 2013.

----- Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)

Charlie Bowman (13&)

Vice President: (1yr*)

Tom Braymen (13&)

Secretary: (1yr)

Paula Bowman (appointed)

Financial Secretary: (1yr*)

Randy Ehms (14)

Treasurer: (1yr*)

Mike Lang (13&)

Elders: (2yr*)

Jim Nelson (14&)

Jim Hagen (14&)

Phil Wardenburg (13&)

Randy Roghair (13&)

Norm Schroeder (14&)

Karl Peterson (13&)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (14)

Jay Bochart (14)

Dennis Brown (14)

Troy Peterson (14)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)

Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)

Kevin Kruse (13)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (12)

Brenda Bochart (13)

Mindy Kaufman (13)

Candice Peterson (13)

Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)

Dennis and Joy Brown (15)

Troy and Deanna Peterson (15)

Timothy and Jennifer Foglesong (15)

Stewardship: (2yr)

Randy Ehm (13)

Dennis Brown (13)

Steve Bradley (13)

Mission Board: (2yr)

Anita Wardenburg (13)

Cindy Nelson (13)

Carla Roghair (13)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Tom & Bev Braymen

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Julie Lang

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Phil & Anita Wardenburg

Marti Williams

Jean Stoll

Dave and Maggie Dory

Megan Schutt

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Mike Lang - Vice Chair

Pat Stream - Secretary

Melody Stoner

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Linda Schroeder

Dory Clausen - Parent Representative

Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative

Joy Brown - Preschool Administrator

2012 Officers and Boards (updated 09/12/2012)

Elections were held on November 6,2011.

All officers, boards and committees will be installed on January 15, 2012.

----- Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

(&Denotes limit reached)

President: (1yr*)

Charlie Bowman (13)

Vice President: (1yr*)

Tom Braymen (13)

Secretary: (1yr)

Paula Bowman (appointed)

Financial Secretary: (1yr*)

Kevin Kruse (13&)

Treasurer: (1yr*)

Mike Lang (13)

Elders: (2yr*)

Jim Nelson (13)

Jim Hagen (13)

Phil Wardenburg (14&)

Randy Roghair (14&)

Norm Schroeder (14&)

Karl Peterson (14&)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (14&)

Jay Bochart (14&)

Dennis Brown (14&)

Troy Peterson (14&)

----- Appointed Boards and Committees (by Church Council, Confirmed by Voters) -------------

Sunday School Superintendent: (1yr)

Deb Meltzer (Fall 12)

Head Usher: (1yr)

John Wolfe (13)

----- Currently Serving until Official Appointment by the Church Council. ------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (11) - Chair

Brenda Bochart (12)

Mindy Kaufman (12)

Candice Peterson (12)

Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Board of Youth: (2yr)

Waunita Watt (12) - Chair

Joy Brown

Deana Peterson

Mickenzie Hagen (12)

Lisa Wolf (12)

Kayla Davidson (13)

Tessa Wardenburg (13)

Stewardship: (2yr)

Steve Bradley (12)

Dennis Brown (12)

Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)

Anita Wardenburg (12) - Chair

Cindy Nelson (12)

Carla Roghair (12)

----- Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Steve & Judy Bradley

Bev Braymen

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Julie Lang

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Anita Wardenburg

Marti Williams

Jean Stoll

Dave and Maggie Dory

Megan Schutt

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Mike Lang - Vice Chair

Pat Stream - Secretary

Melody Stoner

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Linda Schroeder

Dory Clausen - Parent Representative

Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative

Joy Brown - Preschool Administrator

2011 Officers and Boards (updated 10/17/2011)

Elections were held on October 17, 2010. All officers, boards and committees will be installed on January 9, 2010.

Elected Officers -------------------------------------------

(*Denotes Term Limit of 2 consecutive terms)

President: (1yr*)

Gene Cook (12)

Vice President: (1yr*)

Bill Magers (12)

Secretary: (1yr)

Mike Lang (12)

Financial Secretary: (1yr*)

Kevin Kruse (12)

Treasurer: (1yr*)

Tom Brayman (12)

Elders: (2yr*)

Jim Nelson (13) - Chair

Karl Peterson (12)

Jack Quee (12)

Randy Roghair (12)

Phil Wardenburg (12)

Jim Hagen (13)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (12) -Chair

Jay Bochart (12)

Dennis Brown (12)

Troy Peterson (12)

John Wolf (12)

Appointed Officers (by Church Council, Confirmed by Voters) ------------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (11) - Chair

Brenda Bochart (12)

Mindy Kaufman (12)

Candice Peterson (12)

Pat Stream (Representative from PreSchool Board)

Sunday School Superintendent: (1yr)

Carla Roghair (Fall 11)

Board of Youth: (2yr)

Waunita Watt (12) - Chair

Joy Brown

Deana Peterson

Mickenzie Hagen (12)

Lisa Wolf (12)

Kayla Davidson (13)

Tessa Wardenburg (13)

Stewardship: (2yr)

Steve Bradley (12)

Dennis Brown (12)

Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)

Anita Wardenburg (12) - Chair

Cindy Nelson (12)

Carla Roghair (12)

Head Usher: (1yr)

John Wolfe (12)

Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Steve & Judy Bradley

Bev Braymen

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Julie Lang

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Anita Wardenburg

Marti Williams

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Mike Lang - Vice Chair

Pat Stream - Secretary

Melody Stoner

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Linda Schroeder

Dory Clausen - Parent Representative

Rev. Jonathan Watt - Pastoral Representative

Joy Brown - Preschool Administrator

2010 Officers and Boards (Updated 9/21/2010)

All officers and board members will be installed January 3, 2010

(Chairs to be elected at first monthly meeting) (* 2 term limit applies)

Elected Officers -------------------------------------------

President: (1yr*)

Gene Cook (11)

Vice President: (1yr*)

Bill Magers (11)

Secretary: (1yr*)

Marti Williams (11)

Financial Secretary: (1yr*)

Paul Kearney (11)

Treasurer: (1yr*)

Tom Brayman (11)

Elders: (2yr*)

Kevin Kruse (11) - Head Elder (11*)

Chuck Bowman (11*)

Karl Peterson (12)

Jack Quee (12)

Randy Roghair (12)

Phil Wardenburg (12)

Trustees: (2yr)

Byron Bilderback (12) -Chair

Jay Bochart (12)

Dennis Brown (12)

Jim Hagen (11)

Troy Peterson (12)

John Wolf (12)

Appointed Officers (by Church Council, Confirmed by Voters) ------------------------------

Board of Education: (2yr)

Julie Lang (11) - Chair

Brenda Bochart (12)

Mindy Kaufman (12)

Candice Peterson (12)

Sunday School Superintendent: (1yr)

Carla Roghair (11)

Board of Youth: (2yr)

Waunita Watt (12) - Chair

Mickenzie Hagen (12)

Lisa Wolf (12)

Stewardship: (2yr)

Steve Bradley (12)

Dennis Brown (12)

Randy Ehm (12)

Mission Board: (2yr)

Anita Wardenburg (12) - Chair

Deb Clausen (12)

Cindy Nelson (12)

Carla Roghair (12)

Head Usher: (1yr)

Jim Nelson (11)

Other Boards and Committees -------------------------------------------

Worship Altar Committee:

Janette Lang - Chair

Pat Barkalow

Chuck & Paula Bowman

Steve & Judy Bradley

Bev Braymen

Gene & Dorothy Cook

Sharon Eklund

Becky Hagen

Julie Lang

Mike & Janette Lang

Carla Roghair

Radine Ward

Anita Wardenburg

Marti Williams

Preschool Board:

Anita Wardenburg - Chair

Linda Schroeder

Dena Chapman

Deb Clausen

Becky Hagen

Jim Nelson

Pat Stream

2009 Officers and Board Members

All officers and Board Members will be installed on Sunday, January 11, 2009.

President - Karl Peterson

Vice-President - Tom Braymen

Secretary – Becky Hagen

Treasurer - Mike Lang

Financial Sec. - Paul Kearney

Elders

Kevin Kruse - Head Elder

Jim Nelson, Gene Cook, Byron Bilderback, Bill Magers, Chuck Bowman

Trustees

Phil Wardenburg - Chair

Jim Hagen Jay Bochart, Norm Schroeder, Troy Peterson

Preschool Board

Linda Schroeder - Chair

Anita Wardenburg - Co-Chair

Jim Nelson, Becky Hagen, Dena Chapman, Deb Clausen, Pat Stream, Marge Scott

Board of Education

Julie Lang - Chair

Carla Roghair - S.S. Supt.

Waunita Watt - Youth

Randy Roghair, Pat Stream

Worship/Altar Comm

Janette Lang - Chair

(includes Altar Committee & Organists)

Board of Stewardship

TBA - Chairman

Randy Ehm, Dennis Brown, Steve Bradley

Board of Missions

TBA - Anita Wardenburg

Carla Roghair, Deb Clausen, Cindy Nelson

Head Usher - Jim Kneedler